perjantai 30. kesäkuuta 2017

Ponivoimaa areenalla + arvonta

Mitä olisikaan hevostapahtuma ilman suloisia poneja? No ei munkaan mielestäni mitään!

Vaikka Helsinki International Horse Shown suurin vetonaula taitaakin olla Maailmancupin osakilpailu ja lauantai-illan gp- ja six bar-jännärit, on myös poneilla suuri rooli yleisön viihdyttämisessä. Itse asiassa poneja esiintyy areenalla lähes tulkoon läpi koko viisipäiväisen tapahtuman - kyllä, HIHS alkaa tänä vuonna jo keskiviikkoaamuna ja jatkuu tuttuun tapaan aina sunnuntai-iltaan saakka! Osaatko arvata kuinka monessa ohjelmanumerossa on mukana poneja?

 
Kuvat: Satu Pirinen

Voin hieman avustaa:
Keskiviikkona voit nähdä ensimmäiset ponit areenalla jo heti aamusta, kun ensimmäiset Amateur Tour-semifinaalit käynnistyvät. Näissä etenkin alemmat luokat ovat suuressa poniratsastajien suosiossa, mutta kyllä niitä poneja löytyy kilvoittelemassa myös korkeammissa luokissa! Poneilla on myös ollut menneinä vuosina helppo kiilata koko Amateur Tourin voittoon ;)

Torstaina saadaan Amateur Tourin karsintojen lisäksi lisää ponivoimaa areenalle Pony Tourin semifinaalien käynnistyessä. Tässä kilpailussa jokainen nelijalkainen osallistuja on aivan varmasti ponikokoinen ja osallistuvat ratsukot ovat Suomen poniesteiden kärkiloistoa - iso osa päivästä meneekin siis seuratessa huippuponien kilvoittelua esteratsastuksessa!

Perjantaina jatketaan aamusta Pony Tour-semifinaaleja 110cm aikaratsastuksella. Voin siis kuvitella luvassa olevan vauhtia ja tiukkoja mutkia, sillä niitä harvemmin poniluokista jää puuttumaan. Myös eräs perjantai-illan huipentumista on Amateur Tourin Top 10-finaali, jossa perinteisesti on ollut ainakin muutama poni mukana kilpailemassa koko sarjakilpailun voitosta. Viime vuonna voittaja oli  Laura-Linnea Nyblom newforestinponiksi veikattulla Haverstein's Rosanna-ponillaan, josko tänä vuonna jatkettaisiin taas ponien voittoputkea?

Lauantaiaamu alkaa hyvin ponitäyteisesti, sillä vuorossa on lasten matinea sekä Pony Tour-finaali. Jännittävä ponien estefinaali vie varmasti katsojat mukaan kisahumuun; voin jo kuulla kannustavat huudot ja raikuvat aplodit upeiden suoritusten jälkeen! Vastapainoksi sydämentykytyksiä aiheuttavalle estefinaalille aamussa esiintyy myös liuta muita ponikokoisia otuksia aina shetlanninponeista irlannincobeihin (nämä läikykkäät tupsujalat on tutummin tunnettu myös tinkereinä) - tarkkaan suunnitellut miniohjelmanumerot viihdyttävät aivan varmasti jokaista katsojaa perheen pienimmästä vanhimpaan.

Vuoden 2016 Amateur Tour Champion Laura-Linnea Nyblom ja Haverstein's Rosanna.
Kuva: Satu Pirinen

Aika ponintäyteinen Horse Show, etten sanoisi! Onnistuitko pysymään mukana laskuissa siitä, kuinka monessa ohjelmanumerossa ponit HIHS:ssä esiintyvät? Ohjelman kokonaisuudessaan voit kurkata täältä.



Lippuarvonta!

Tänä vuonna Helsinki International Horse Show starttaa uudistetulla ohjelmallaan ja ensimmäisillä karsintakilpailuilla jo keskiviikkona! Nyt sinulla ja yhdellä ystävälläsi on mahdollisuus päästä mukaan tähän varaslähtöön, sillä arvonnassa on yksi(1) kahden(2) lipun lippupaketti keskiviikon Finland Finals-näytökseen.

Arvontaan voit osallistua jättämällä alle kommentilla nimesi ja sähköpostiosoitteesi 16.7.2017 mennessä. Otan yhteyttä voittajaan sähköpostitse tarkempien yhteystietojen saamiseksi, joten varmistathan että ilmoittamasi sähköpostiosoite on toimiva!

Onnea arvontaan!

Kuva lasten matineasta vuonna 2014. Kuva: Satu Pirinen


76 kommenttia:

  1. Saana Hannula
    saanak.hannula@gmail.com

    VastaaPoista
  2. Camilla Finne
    cami.finne@gmail.com

    VastaaPoista
  3. Katja Hautamäki
    hecent@hotmail.fi

    VastaaPoista
  4. Jenny Saranen
    jenny.saranen97@hotmail.com

    VastaaPoista
  5. Katri Säynäjärvi
    katri.saynajarvi@gmail.com

    VastaaPoista
  6. Aida Suominen
    pikkuaikku@gmail.com

    VastaaPoista
  7. Jasmi Ahonen
    jasmi.ahonen@hotmail.com

    VastaaPoista
  8. Inka Pääkkönen
    inka.paakkonen@gmail.com

    VastaaPoista
  9. Äää, oispa mahtavaa päästä taas muutaman välivuoden jälkeen seuraamaan näitä karkeloita! :)
    Siiri J.
    siiri.jaaskelainen@wippies.fi

    VastaaPoista
  10. Oi, näitä ponikisoja olisi tosi kiva päästä katsomaan! :)
    Lotta Aaltonen
    lotta1.aaltonen@gmail.com

    VastaaPoista
  11. Katri vesala
    Vesalakatri@gmail.com

    VastaaPoista
  12. Muutaman ulkomailla vietetyn vuoden jälkeen olis huippua päästä äidin kanssa HIHSiin :)
    Mariela Lampinen
    mariela.lampinen@gmail.com

    VastaaPoista
  13. Eva Inginen
    eva.inginen@gmail.com

    VastaaPoista
  14. Mikaela Malkki
    mikaela.malkki@gmail.com

    VastaaPoista
  15. Jenna Minkkinen
    jenkkamaaria@gmail.com

    VastaaPoista
  16. Ilona Seppälä
    ilona.seppala@live.fi

    VastaaPoista
  17. Wilma Sorjonen
    wwilmas@hotmail.com

    VastaaPoista
  18. Emmi Erkkilä
    emer0001@eduouka.fi

    VastaaPoista
  19. Aino Saukko
    aino.saukko@hotmail.com

    VastaaPoista
  20. Jenna Kosonen
    jenna03.kosonen@gmail.com

    VastaaPoista
  21. Jaana Nikkola
    Berrylaku@gmail.com

    VastaaPoista
  22. Essi Roivainen
    essi.roivainen@gmail.com

    VastaaPoista
  23. Kiia Id
    kiiaeerika@outlook.com

    VastaaPoista
  24. Tuuli Luimula
    tuuli.luimul@gmail.com

    VastaaPoista
  25. Kaisa Mäkelä
    makelakaisa3@gmail.com

    VastaaPoista
  26. Anu Arola
    anu.j.arola@gmail.com

    VastaaPoista
  27. Emilia Valkama
    Emilia.valkama@gmail.com

    VastaaPoista
  28. Ella Linden
    ellalindennn@gmail.com

    VastaaPoista
  29. Ella Ropponen
    Ella.hevonen1@gmail.com

    VastaaPoista
  30. Reetta Mäkinen
    reetta.ma@luukku.com

    VastaaPoista
  31. Lumi Kaasalainen

    lumi.kaasalainen@hotmail.com

    VastaaPoista
  32. Fanny Ekola
    fanny.ekola@hotmail.fi

    VastaaPoista
  33. Vilma Aitola
    Vilma.Aitola@gmail.com

    VastaaPoista
  34. Jessica Hyökki
    jjessi.hh@gmail.com

    VastaaPoista
  35. Siiri Nurmi
    Siiribeku@gmail.com

    VastaaPoista
  36. Ellen Avellan
    ellen_avellan@hotmail.com

    VastaaPoista
  37. Essi Huida
    essi.huida@gmail.com

    VastaaPoista
  38. Suvi Gröhn
    suvigrohn@gmail.com

    VastaaPoista
  39. Siiri Hakala
    siiri.hakala@gmail.com

    VastaaPoista
  40. Verna Viitala
    verna.vii@luukku.com

    VastaaPoista
  41. Nella Suomi
    nelllajosefiina@gmail.com

    VastaaPoista
  42. Kirjoittaja on poistanut tämän kommentin.

    VastaaPoista
  43. Annastiina Joensuu
    iina.joensuu@hotmail.com
    Mukana!

    VastaaPoista
  44. Sara Hussein, sarasofiahussein@gmail.com

    VastaaPoista
  45. Meeri Laakso , laaksomeerii@gmail.com

    VastaaPoista
  46. Emma Iivanainen
    @emma.ii@hotmail.com

    VastaaPoista
  47. Annika Rajanti annika.rajanti@hotmail.fi

    VastaaPoista
  48. Elviira Sarakoski
    elviira.s@gmail.com

    VastaaPoista
  49. Henni Hakala
    henni@hazydazy.net

    VastaaPoista
  50. Anonyymi1/7/17 21:48

    Cami Kivi
    camikivi@gmail.com

    VastaaPoista
  51. Anniina Kultamaa
    anniina.kultamaa@gmail.com

    VastaaPoista
  52. Heidi hallasaari
    Heidi.hallasaari@gmail.com

    VastaaPoista
  53. Anonyymi3/7/17 07:03

    Jonna Saloranta
    Jjonsua@windowslive.com

    VastaaPoista
  54. Oispas kiva käydä tuolla ekaa kertaa, toivotaan että onni suosii...
    Henna Kerkelä
    henke@hotmail.fi

    VastaaPoista
  55. Anonyymi3/7/17 20:36

    toivottavasti onni potkaisee, olis nimittäin kiva käydä tuolla ekaa kerta
    Anni Tirkkonen
    anni.iitukka@gmail.com

    VastaaPoista
  56. Anna Savolainen
    anna.t.savolainen@gmail.com

    VastaaPoista
  57. Anonyymi8/7/17 22:01

    Sade Lehto
    Sade.lehto@gmail.com

    VastaaPoista
  58. Anonyymi9/7/17 00:24

    Iina Marttinen
    iina.marttinen03@gmail.com

    VastaaPoista
  59. Iida Koivusaari
    iitu.ponit@gmail.com

    VastaaPoista
  60. Susanna Meitsalo
    susanna.meitsalo@kolumbus.fi

    VastaaPoista
  61. Emma Harju
    emma.harju@gmail.com

    VastaaPoista
  62. Nea Heltonen
    heltonnen@gmailmcon

    VastaaPoista
  63. *heltonenn@gmail.com

    VastaaPoista
  64. Ella Kuusela
    Yhdessa.unelmiin@gmail.com

    VastaaPoista
  65. Saara Makkonen
    saaru030@gmail.com

    VastaaPoista
  66. Suvi Männistö
    ssuvimannistoo@gmail.com

    VastaaPoista
  67. Jenny Pönkkö

    jenny.ponkko@hotmail.com

    VastaaPoista
  68. Fanny Jern
    fanny.eva.jern@gmail.com

    VastaaPoista
  69. Emma Kytö
    aatu123viivi@hotmail.fi

    VastaaPoista
  70. Annika Riihiluoma
    annika.riihiluoma@hotmail.com

    VastaaPoista
  71. Emmi Salminen
    Emmiska01@gmail.com

    VastaaPoista
  72. Nuppu Takala
    nuppu.takala@icloud.com

    VastaaPoista
  73. Salli.moilanen 35@gmail.com

    VastaaPoista
  74. Janni Rinne
    rinnejanni@gmail.com

    VastaaPoista
  75. Emma Tepponen
    emma.tepponen03@gmail.com

    VastaaPoista
  76. Oi ollaan ronjan kanssa päästy tänne��❤️

    VastaaPoista